BİLFEN ORTAOKULLAR ARASI HACKIDHON YARIŞMASI

Yarışmamızın kontenjanı dolmuş olup başvurular sona ermiştir.

0Days0Hours0Minutes0Seconds

Yarışma Tarihi: 24 Ekim 2021

Yer: Online yarışma bağlantısı takım liderlerine iletilecektir.

Yarışma kontenjanı ortaokul kategorisinde 49 takım ile sınırlıdır.

Son başvuru tarihi: 19 Ekim 2021

Dereceye Giren Takımlara Amazon’dan

Ödüller, takım üyelerinin tamamı için toplam ödül miktarıdır.

Okula 1.000 TL

1.000 TL

Eleştirel Düşünme

Okula 1.000 TL

1.000 TL

Takım İşbirliği

Okula 1.000 TL

1.000 TL

Katılım Şartları

 • Takımların 2 öğrenci ve bir takım liderinden (öğretmen) oluşması gerekmektedir.
 • Takımlar, lise öğrencilerinden olmak üzere oluşturulabilir.
 • Her okuldan en fazla 1 lise takımı yarışmaya katılabilir.
 • Hackidhon 2021 lise kategorisine başvuru yapmak için BG’nin lise eğitimlerini kullanan okulların başvurusu kabul edilecektir.
 • Yarışma online olarak yapılacaktır. Bu nedenle takımlardaki her bir öğrencinin online katılım sağlayabilmesi ve problem durumunu çözmesi için bir bilgisayarı bulunmalıdır. Ayrıca çalışmaların test edilebilmesi için her takımda en az 1 (bir) adet android işletim sistemine sahip mobil cihaz (telefon veya tablet) bulunmalıdır.
 • Yarışma kontenjanı 49 takımdan oluşmaktadır.
 • Yarışma ile ilgili akış ve teknik bilgilendirmeler takım liderlerine iletilecektir.

Yarışma Programı

 • 12:00-12:30

   

  AÇILIŞ

 • 12:30-16:30

   

  YARIŞMA

 • 28 EKİM 2021
  20:00

   

  ÖDÜL TÖRENİ

HACKIDHON NEDİR?

Harvard’lı ünlü profesörler Howard Gardner’ın “çocuklarımızı bilgisayarlaşmış makinelerin yapamayacağı işleri yapabilecek bilgi ve becerilerle donatmalıyız” ve Tony Wagner’in “bizler şanslıydık, maaş alabildiğimiz işlerimiz oldu, ancak bundan sonraki nesillerin kendi işlerini ‘icat’ etmesi gerekecek” sözleri, “Sanayi 4.0”ın yeni nesillere hazırladığı “sürprizleri” haberdar etmektedir. Son yıllarda, gençlerin bilgisayar, internet ve/veya mobil cihazlarla iş yapma ve değer yaratma becerilerini sergilemek üzere, büyük bilişim firmaları, bankalar ve havayolu firmaları tarafından farklı ülkelerde bir veya iki gün süren “Hackathon” adlı kodlama yarışmaları düzenlenmektedir. “Hack” (Açık kaynak kodlu) ve “athon” (marathon kelimesinden alınma) hecelerinden türetilmiş bir kelime olan Hackathon’lara bireysel ve/veya takım halinde katılanlar, sınırlı süre içerisinde verilen bir soruna veya duruma çözüm oluşturacak kodlar yazarak uygulamalar geliştirmektedir. Genellikle üniversite ve üzeri yaş gurubunu nadiren ise lise öğrencilerini kapsayan Hackathon’lar, gençlerin takım çalışması, problem çözme, yaratıcı ve eleştirel düşünme gibi becerilerini geliştirme imkanı bulduğu çok dinamik platformlar sunmaktadır. Hackidhon, öğrencilerin kendi yaş gruplarında üçer kişilik takımlar halinde katılıp, donanımsal ve/veya yazılımsal bilişim araçlarını kullanarak verilen bir problem durumuna uygun çözümler geliştireceği bir yarışma ortamı sunacaktır.