Hackidhon Robert College

Hackidhon Konusu: Acil Durum Çantası

Problem Durumu: Deprem başta olmak üzere acil durum anında ve sonrasında insanlara yardımcı olacak, onların hayatlarını kolaylaştıracak akıllı bir acil durum çantası çeşitli felaketler yaşayan tüm dünya için önemli bir değer olacaktır.

Bu acil durum çantası:

1 – Acil durumun ortaya çıkmasından sonra tüketilmek üzere içine konulan gıdaların son kullanım tarihini takip ederek süresi geçen gıdalar konusunda sahibini uyarmalı,

2 – Acil durum ortaya çıktıktan sonra belli bir süre kişilerin enerji ihtiyacını karşılamak (ışık, telefon şarjı vb.) üzere enerji depolamalı. Acil durum öncesi bekleme sürecinde depolanmış enerjinin %20’nin altına düşmesi durumunda çanta sahibini kendisini şarj etmesi için uyarmalı,

3 – Acil durum sonrasında enerjisinin azalması durumunda doğal kaynaklarla yeniden enerji depolamalı,

4 – Acil durum anında bulunduğu yeri çeşitli yöntemlerle sahibine bildirmeli,

5 – Acil durum sonrasında insanların yaşam belirtisini tespit edip, kurtarma ekiplerinin bu bilgiye erişmesini (push-pull) sağlamalı.

Bunların dışında, acil bir durumda en üst seviye yardımı sahibine sağlayacak her türlü işlevsel ve kullanılabilir özelliği çantaya ekleyebilirsiniz.

Çözümde jürinin sorduğu sorulara teknik anlamda cevap vermek şartıyla, her türlü yazılım ve donanımı kullanabilirsiniz. Her bir çözümün takım üyelerinin katkısıyla geliştirilmiş olması gerekmektedir.

Yarışma Süreci: Yapılan projeler 15 Şubat günü Robert College’da sergilenecek ve jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek aynı gün ödül töreni yapılacaktır.

Kimler Katılabilir: Ortaokul (7. ve 8. sınıflar), Lise Öğrencileri

Katılım Türü: 2 Kişilik Gruplar

Ödüller:

1.lik Ödülü: Tam Altın

2.lik Ödülü: Çeyrek Altın

3.lük Ödülü: Gram Altın

Son Başvuru Tarihi: 14 Şubat 2020

Değerlendirme ve Ödül Töreni: 15 Şubat 2020

Başvuru Adresi: https://forms.gle/aT1MY3nXTwentx696

Başvuru adresine ulaşmak için QR kodu kullanabilirsiniz.

Hackidhon Robert College